Nałożenie cyfrowego bliźniaka na rzeczywistą szafę sterowniczą

EPLAN zaprezentuje na targach w Hanowerze rozszerzoną aplikację serwisową

Podczas tegorocznych targów Hannover Messe firma EPLAN zaprezentuje nowe funkcje aplikacji "eVIEW AR", która umożliwia pełny przegląd wszystkich komponentów zainstalowanych w szafie sterowniczej na tablecie lub smartfonie, w tym także dostęp do dokumentacji elektrotechnicznej. Dzięki nałożeniu cyfrowego bliźniaka prawdziwej szafy sterowniczej, świat wirtualny i rzeczywisty są ze sobą doskonale połączone. Ta wizualizacja wspierana przez AR, zwiększa zakres dostępnych informacji, a technicy serwisowi są skutecznie wspierani przez cały proces.

 

Firma EPLAN zaprezentuje w Hanowerze w Niemczech rozszerzoną aplikację "eVIEW AR". Aplikacja ma potencjał zrewolucjonizowania świata serwisu i utrzymania ruchu. W szczególności chodzi o dokumentację elektrotechniczną szaf sterowniczych, która jest dostępna za pośrednictwem rozszerzonej rzeczywistości, nie w projekcie, ani nie na biurku inżyniera elektryka, ale bezpośrednio w operacjach, czyli w samej szafie sterowniczej.


Aplikacja skutecznie wspiera techników serwisowych przez cały proces

Dzięki rozszerzonej aplikacji, która będzie dostępna od maja 2024 r., technicy serwisowi będą mogli za pomocą tableta lub smartfona nałożyć cyfrowego bliźniaka na rzeczywistą szafę sterowniczą. Innymi słowy, technik będzie miał cyfrowy dostęp do każdego pojedynczego komponentu bezpośrednio w szafie sterowniczej. Na przykład, jeśli konieczna jest wymiana wyłącznika silnika, technik serwisowy jest prowadzony wizualnie za pomocą podświetlenia AR, dzięki czemu dokładnie wie, gdzie znajduje się ten komponent w szafie sterowniczej, nawet jeśli drzwi szafy są zamknięte. Pozwala to na szybką lokalizację komponentów, zwłaszcza w większych szafach sterowniczych lub w ich szeregu. Serwisant może następnie skorzystać z cyfrowego bliźniaka, aby uzyskać wszystkie niezbędne informacje, takie jak wzór punktu połączenia i stronę schematu z kombinacją rozrusznika silnika. Eliminuje to również potrzebę przeszukiwania potencjalnie bardzo obszernej dokumentacji papierowej. Aplikacja szybko prowadzi serwisanta lub pracownika utrzymania ruchu przez zadania, które należy wykonać.


Importowanie zmian z powrotem do projektu

Jeśli na przykład konieczna jest wymiana stycznika, cyfrowy bliźniak nie tylko pokazuje specyfikacje producenta dla danego komponentu, ale także odsyła do dokumentacji elektrotechnicznej. Technik odnotowuje wymianę części za pomocą funkcji redlining lub greenlining, a następnie dział inżynieryjny może po prostu wprowadzić zmiany na wszystkich stronach dokumentacji elektrotechnicznej. Jeśli istnieją odniesienia do innych stron schematów, są one również automatycznie aktualizowane w dziale inżynieryjnym. Najlepsze jest to, że współpraca w programie EPLAN jest dwukierunkowa - od serwisu do inżynierii i odwrotnie.

Kod QR zapewnia jednoznaczne przyporządkowanie

Kod QR wygenerowany w programie EPLAN łączy dokumentację szafy sterowniczej z rzeczywistą szafą sterowniczą. Projekt jest przechowywany w chmurze EPLAN i dlatego jest jednoznacznie przypisany. Widok 3D układu szafy sterowniczej jest nakładany na panel montażowy i/lub samą szafę sterowniczą dzięki funkcjonalności AR. Cyfrowy bliźniak z EPLAN Pro Panel jest nakładany 1:1 na komponenty w szafie sterowniczej za pomocą tabletu lub smartfona. Dzięki aplikacji AR dokumentacja projektu jest wizualizowana jako schemat w 2D lub jako wirtualny obraz szafy sterowniczej w 3D.


Szybkie śledzenie usterek i błędów

Technologia podzielonego ekranu umożliwia wyświetlanie w razie potrzeby schematów i modelu AR szafy sterowniczej. Dzięki temu możliwe jest szybkie śledzenie usterek i błędów można szybko prześledzić do ich źródła. Kolejną praktyczną zaletą jest to, że listy sprzętu, zestawienia materiałów, przeglądy kabli i inne oceny, takie jak topologie, mogą być dostępne za pośrednictwem odsyłaczy. Oznacza to, że nie ma potrzeby wertowania schematów. Kompletna dokumentacja jest dostępna do wglądu w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca na świecie za pośrednictwem chmury EPLAN, co znacznie upraszcza współpracę pomiędzy działami. Przyspiesza również i upraszcza procesy serwisowe i konserwacyjne. Co więcej, dokumentacja elektrotechniczna jest zawsze dostępna i zawsze aktualna, co dodatkowo ułatwia przyszłe czynności konserwacyjne i serwisowe.


Twoje korzyści:

•           Szybka lokalizacja komponentów do serwisowania

•           Połączenie cyfrowego bliźniaka z rzeczywistą szafą sterowniczą

•           Dostęp do kompletnej i aktualnej dokumentacji projektowej

•           Ułatwiona współpraca pomiędzy działami

Więcej informacji na stronie: www.eplan.com