Bezpieczeństwo danych w oprogramowaniu EPLAN

Jak chronić poufne informacje projektowe.

W wielu firmach zajmujących się projektowaniem i produkcją konstrukcji oraz przedmiotów gromadzi się ogromne ilości danych. Takie informacje muszą zostać odpowiednio zabezpieczone przed osobami z zewnątrz oraz przypadkowymi awariami systemu. Jak wygląda kwestia bezpieczeństwa w oprogramowaniu EPLAN?


Ochrona informacji projektowych

Systemy EPLAN pozwalają na znacznie łatwiejsze tworzenie projektów i przesyłanie danych pomiędzy poszczególnymi pracownikami w zespole. Takie oprogramowanie opiera się na chmurze. To właśnie w niej są gromadzone informacje o projekcie. Dzięki temu wszystkie osoby pracujące nad produktem mogą łatwo monitorować jego postępy i wykonywać własne podzadania. Chmura jest dostępna dla wszystkich uprawnionych pracowników wskazanych przez administratora, bez względu na miejsce, w którym się znajdują. Dzięki temu prace nad projektem mogą przebiegać także wtedy, gdy dana osoba przebywa poza siedzibą firmy.

Chmura często jest znacznie bezpieczniejszym sposobem zapisywania danych niż ich gromadzenie na dyskach komputerowych. Systemy wykorzystywane przez EPLAN opierają się na najnowocześniejszych środkach bezpieczeństwa i certyfikatach ISO. Oprogramowanie to zapewnia również dostęp do aktualnej wersji baz danych. Oprogramowanie EPLAN można samodzielnie zintegrować z już istniejącym środowiskiem chmurowym wykorzystywanym w danej firmie. W tym celu należy skorzystać z funkcji Microsoft Azure. Dzięki temu nie ma konieczności zmiany całego oprogramowania działającego w przedsiębiorstwie w celu wdrożenia rozwiązań od EPLAN.

Pracownicy firmy EPLAN odpowiedzialni za wykrywanie luk i wprowadzanie aktualizacji regularnie przechodzą specjalistyczne programy szkoleniowe. Dzięki temu można mieć pewność, że to eksperci, którzy dysponują aktualną wiedzą w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego gromadzonych i przesyłanych informacji. Użytkownicy takich systemów mogą skorzystać również z samouczków i dodatkowych szkoleń, dzięki czemu zyskują wiedzę, jak korzystać z dostępnego oprogramowania w bezpieczny sposób.


Zarządzanie poufnymi danymi

Oprogramowanie EPLAN jest poddawane regularnym testom, dzięki którym możliwe jest wykrycie ewentualnych luk w zabezpieczeniach lub zarządzania poprawkami wdrażanymi w ramach aktualizacji zabezpieczeń. Firma dba o to, by przesyłane informacje były w pełni bezpieczne na każdym etapie. Mowa tu przede wszystkim o danych projektowych, gromadzonych przez programy do projektowania i produkcji. Informacje te mogą swobodnie przepływać pomiędzy uprawnionymi osobami wchodzącymi w skład danego zespołu, bez ryzyka zagrożeń z zewnątrz.

Systemy od EPLAN są również zgodne z przepisami RODO. Umożliwiają one m.in. usuwanie danych na prośbę ich właściciela czy dają prawo do sprostowania. Użytkownik systemów EPLAN może w każdej chwili skontaktować się z pracownikami firmy zapewniającymi stałą obsługę techniczną. Dzięki temu możliwe jest usuwanie kont użytkowników na ich żądanie czy korekta danych osobowych takich jak nazwisko i imię. Ponadto, EPLAN przejmuje rolę podmiotu przetwarzającego. Zajmuje się obsługą danych klientów użytkownika oprogramowania lub jego partnerów biznesowych korzystających z EPLAN Cloud. Dzięki temu przedsiębiorstwo używające systemów EPLAN nie musi martwić się odpowiedzialnością za zarządzanie poufnymi danymi osobowymi. Informacje te są przechowywane na serwerach znajdujących się w obszarze gospodarczym Unii Europejskiej zgodnie z przepisami RODO, które obowiązują również w Polsce.

Bezpieczne przechowywanie danych CAD

Oprogramowanie EPLAN bazuje na nowoczesnych rozwiązaniach, które mają na celu zapewnić pełne bezpieczeństwo gromadzonych informacji. Do najważniejszych środków stosowanych w tego typu systemach warto zaliczyć:

  • ciągłe szyfrowanie danych w trybie bezczynności zgodnie z normą AES 256,
  • szyfrowanie danych typu end-to-end podczas ich przesyłu,
  • zarządzanie zdarzeniami i monitorowaniem 24/7,
  • zarządzanie dostępem i tożsamością zgodnie z polityką silnych haseł dla administratorów,
  • uwierzytelnianie dwuskładnikowe,
  • strategie testowania funkcjonalności i bezpieczeństwa,
  • rozwiązania pozwalające na sprawne odzyskiwanie danych.

Produkty EPLAN są zgodne z certyfikatem ISO 27001, ISO 9001, etykietą TISAX i CSA STAR.


Oprogramowanie EPLAN i jego wszelkie aktualizacje powstają zgodnie z zasadą DevSecOps. Wymaga ona stosowania zautomatyzowanych procedur testowych, przeglądów kodu i kontrolowania akceptacji. Proces ten jest kontrolowany na każdym etapie, dzięki czemu można mieć pewność, że gotowe oprogramowanie nie ma luk wpływających niekorzystnie na bezpieczeństwo.


Zapewnienie poufności projektów

W trakcie tworzenia projektów konieczne jest wysyłanie i odbieranie ogromnych ilości danych. Oprogramowanie od EPLAN pozwala na ich szyfrowanie na każdym etapie. Sposób działania systemu jest zgodny ze standardem bezpieczeństwa TLS 1.2. Wszystkie wysyłane i odbierane dane są chronione przed nieautoryzowanym dostępem w każdym obszarze EPLAN Cloud.

Oprogramowanie EPLAN opiera się też na unikatowej koncepcji ról i dostępu do danych przez administratorów. Każdy użytkownik ma ograniczony czasowo dostęp. Jest on udzielany tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Ma to miejsce m.in. w sytuacji, gdy doszło do zgłoszeń serwisowych i pojawiła się konieczność przeprowadzenia prac konserwacyjnych. Prawa dostępu do oprogramowania dla administratorów są przyznawane na określony czas i w minimalny sposób. Chęć skorzystania z systemu wymaga logowania dwuskładnikowego.


Oprogramowanie i zabezpieczenia danych

Systemy od EPLAN są również stale monitorowane dzięki rozbudowanym funkcjom rejestrowania. Dzięki temu możliwe jest sprawdzenie, czy rozwiązania front-end i back-end działają poprawnie i z wystarczająco wysoką wydajnością. Zespół odpowiedzialny za utrzymanie odpowiedniego funkcjonowania oprogramowania jest informowany o ewentualnych odchyleniach i usterkach. System opiera się na specjalnych procedurach, zgodnie z którymi w razie usterki wszystkie funkcje zostaną przywrócone do prawidłowego stanu tak szybko, jak będzie to możliwe.

Systemy EPLAN opierają się również na kompleksowych rozwiązaniach pozwalających na łatwe tworzenie kopii zapasowych i odzyskiwanie danych. Zapisy mają miejsce w regularnych cyklach, a kopie są przechowywanie przez czas wskazany przez użytkownika oprogramowania. Cały proces odbywa się na podstawie specyfikacji ISO 27001. Kopie zapasowe systemu są w pełni szyfrowane i chronione przed nieautoryzowanym dostępem, podobnie jak klucz, który pozwala na odszyfrowanie zgromadzonych informacji. Używa się go jedynie w sytuacjach awaryjnych, po przejściu procedury zwolnienia. Integralność kopii zapasowych jest regularnie testowania, dzięki czemu można mieć pewność, że będzie ona działać prawidłowo w razie problemów z odzyskaniem oryginalnych danych.


Cyberbezpieczeństwo – ochrona danych projektowych

Obecnie niemal wszystkie firmy wykorzystują dane gromadzone w cyfrowym oprogramowaniu. Jeśli nie są one odpowiednio zabezpieczone, przedsiębiorstwo może być narażone na wypływ ważnych informacji, a co za tym idzie – konsekwencje prawne i finansowe. Z tego powodu w systemach od EPLAN zastosowano szereg rozwiązań wpływających na bezpieczeństwo gromadzonych danych. Pozwalają one uchronić dane projektowe przed wyciekami, jednocześnie zapewniając płynność pracy w przedsiębiorstwie.

Cyberbezpieczeństwo odgrywa kluczową rolę w ochronie danych projektowych przed nieautoryzowanym dostępem, uszkodzeniem, kradzieżą lub innymi zagrożeniami. Dzięki odpowiednim praktykom i zabezpieczeniom możliwe jest utrzymanie poufności, integralności i dostępności ważnych informacji. EPLAN dba o to, by nawet najważniejsze dane pozostawały bezpieczne także przy ich regularnym przesyłaniu i odbieraniu. Z tego powodu oprogramowanie tej firmy jest wykorzystywane przez przedsiębiorstwa z wielu branż – wszędzie tam, gdzie przygotowuje się skomplikowaną dokumentację projektową zwykle w większych zespołach pracowników.